NAWIGACJA STRONY

STRONA GŁÓWNA

 

 

 

.........

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

I zjazd Akademii - inauguracja ROKU AKADEMICKIEGO 2012/2013

Ponad siedmiuset najmłodszych studentów rozpoczęło zajęcia w 3. edycji Akademii Przedszkolaka PWSIP. Podczas dwudniowej inauguracji roku akademickiego sześciolatki ze szkół i przedszkoli – nie tylko łomżyńskich – zdawały swoisty egzamin wstępny, który polegał na zaprezentowaniu własnych umiejętności scenicznych. Wszystkie grupy były świetne w tańcach, śpiewach i recytacjach i wszystkie występy przyjmowane były przez dzieci z wielkim aplauzem. Jego Magnificencja Rektor PWSIP, dr hab. Robert Charmas każde dziecko pasował rektorskim berłem na studenta, a towarzysząca mu Pani Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich, dr Krystyna Leszczewska wręczała nauczycielom znaczki AP dla każdego dziecka uczestniczącego w zajęciach.

Zarówno inauguracja, jak i zajęcia Akademii odbywać się będą w wyznaczone wtorki i środy, ze względu na ilość chętnych. I tak we wtorek 6 listopada swoją studencką przygodę rozpoczęły sześciolatki z następujących placówek:

1. Publiczne Przedszkole nr 5,

2. Szkoła Podstawowa w Kupiskach,

3. Publiczne Przedszkole nr 9,

4. Szkoła Podstawowa w Konarzycach,

5. Publiczne Przedszkole nr 15,

6. Przedszkole Miejskie w Kolnie,

7. Publiczne Przedszkole nr 10,

8. Niepubliczne Przedszkole "Wesołe słoneczko".

Zaś w środę 7 listopada pasowanie na studenta przeżyły dzieci uczęszczające do:

1. Szkoły Podstawowej nr 5,

2. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy,

3. Publicznego Przedszkola nr 4,

4. Szkoły Podstawowej w Borkowie,

5. Publicznego Przedszkola nr 14,

6. Szkoły Podstawowej w Janowie,

7. Publicznego Przedszkola nr 8,

8. Szkoły Podstawowej nr 7,

9. Szkoły Podstawowej nr 10,

10. Publicznego Przedszkola nr 1,

11. Niepublicznego Przedszkola "Mały Artysta".

Przed najmłodszymi studentami zajęcia z chemii, wychowania fizycznego, technologii żywności, bezpieczeństwa w internecie… i wiele innych. Każde z nich prowadzone będzie przez nauczycieli akademickich, a to - jak sami przyznają - jest dla nich wielkim wyzwaniem, bowiem dzieci są najbardziej wymagającymi studentami i zająć ich uwagę przez godzinę to nie lada wyczyn.

Akademia Przedszkolaka nie odbywałaby się tak sprawnie, gdyby nie wielkie zaangażowanie studentów, którzy pomagają dzieciom w szatni i są ich opiekunami i przewodnikami. W pierwszej edycji Akademii Przedszkolak brało udział 200 dzieci. W roku ubiegłym było ich już 500, a w tym roku jest to liczba przekraczająca 700.

 

Źródło: www.pwsiip.edu.pl - Dariiusz W. Przestrzelski - 07 LISTOPADA 2012 r. 

INAUGURACJA AKADEMII PRZEDSZKOLAKA W ROKU 2012/2013

 

 

 

 

 

 

 

Dariiusz W. Przestrzelski - 07 LISTOPADA 2012 r.

INAUGURACJA AKADEMII PRZEDSZKOLAKA W ROKU 2012/2013

07 LISTOPADA 2012 r.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA W ROKU 2011/2012

VI zjazd Akademii - zakończenie ROKU AKADEMICKIEGO

Dziś, nasze przedszkolaki wysłuchały ostatniego wykładu przygotowanego przez studentów Instytutu Automatyki i Robotyki PWSIiP w Łomży. Zajęcia dotyczyły zastosowania robotów i automatów w codziennym życiu, ale największe emocje wśród maluchów wzbudziła prezentacja uczelnianych robotów.
Po wykładzie nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia Akademii, oczywiście z wynikiem celującym.
- Mam nadzieję, że przychodzenie do nas do nie było dla was zbyt ciężkim obowiązkiem i polubiliście naukę?- pytała małych studentów dr Krystyna Leszczewska, prorektor PWSIiP, wręczając dyplomy.
Obiecała też, że kolejna edycja Akademii Przedszkolaka ruszy po wakacjach. Wszyscy gromkimi okrzykami wyrazili chęć uczestnictwa w niej.

Tak, więc DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Bożena Fabiszewska - 18 czerwca 2012 r. 

V zjazd Akademii

18 kwietnia uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach  zorganizowanych w ramach „Akademii Przedszkolaka” w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wykład „W chemicznej piaskownicy” przygotował dla dzieci rektor - dr hab. Robert Charmas. Wybuchy mini wulkanów i różnokolorowe substancje, spalanie magnezu, wytwarzanie piany, spalanie sodu w wodzie to tylko niektóre z doświadczeń, które mogliśmy obserwować. Po tak ciekawych zajęciach na pewno niektórzy zamarzyli o tym, żeby zostać w przyszłości chemikiem.

Następne  spotkanie już w maju. Czekamy niecierpliwie!

Niebawem filmowa relacja z pobytu i wykładu JM Rektora łomżyńskiej uczelni.

Bożena Fabiszewska - 18 kwietnia 2012 r. 

V zjazd Akademii - już jutro!

zobacz informacje na stronie PWSIiP w Łomży

17 kwietnia 2012 r. 

IV zjazd Akademii

 

ABC MAŁEGO FINANSISTY

 

W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży czujemy się już jak u siebie. Już kolejny semestr nasi uczniowie wraz z koleżankami i kolegami z Janowa oraz w towarzystwie pozostałych ponad 500 przedszkolaków uczestniczą aktywnie w zajęciach przygotowanych przez pracowników naukowych oraz studentów łomżyńskiej uczelni. Tym razem pieniądz był tematem wiodącym. Najmłodsi uczyli się poruszania w świecie finansów.

Tym razem najmłodsi rozmawiali o bankach i pieniądzach. Co to jest kredyt? Skąd  się wzięły pieniądze i po co je zdobywać? Jakie pieniądze są lepsze – papierowe czy monety?
Na te i na inne pytania szukano odpowiedzi podczas spotkania.

Marcowe spotkanie w ramach Akademii Przedszkolaka PWSIiP przygotowane było przez Koło Naukowe Młodych Przedsiębiorców pod kierunkiem Pani mgr Magdaleny Forfy.

Następne spotkanie planowane jest na 18 kwietnia. Poprowadzi je sam JM Rektor. Obiecane są atrakcyjne doświadczenia chemiczne z dymami i wybuchami włącznie - oj, będzie się działo!

zobacz galerię zdjęć

zobacz galerię na stronie PWSIiP w Łomży

admin & Bożena Fabiszewska - 14 marca 2012 r. 

III zjazd Akademii

 

JESTEM BEZPIECZNY W DOMU I NA PODWÓRKU

 

Czy można wkładać śrubokręt do kontaktu w ścianie, co się dzieje gdy dziecko puszcza statki w wannie i nie zakręci kranu, lub gdy stojąc na stołku wygląda przez otwarte okno??? 
Czym różni się plac zabaw od placu budowy i o czym trzeba pamiętać grając w piłkę – te i inne pytania padały podczas spotkania studentów Akademii Przedszkolaka.

Barwny wykład, przygotowany przez panią dr n. med. Annę Rolka i jej studentów z kierunku Pielęgniarstwo, budził entuzjazm i żywe uczestnictwo dzieciaków, które słuchając dynamicznie podnosiły zielone lub czerwone paski papieru. Chętnie i pięknie kolorowały przygotowane specjalnie na dziś materiały, mające na celu utrwalenie wiedzy o bezpieczeństwie po to, by zapadła im w pamięć na zawsze.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało specjalną „bezpieczną” bransoletkę.

Bardzo dziękujemy studentom, którzy opiekowali się młodszymi kolegami – oni też wiele się nauczyli i mieli dużo zabawy :)

Następne spotkanie AP 14 marca 2012 r.

zobacz galerię zdjęć

zobacz galerię na stronie PWSIiP w Łomży

11 stycznia 2012 r. 

II zjazd Akademii

Karol Dickens: ,,Opowieść wigilijna”

 

,,Opowieść wigilijna" to jeden z utworów Dickensa traktujący o magicznym okresie świąt Bożego Narodzenia.
Opisane w książce wydarzenia rozpoczynają się w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Na ulicach Londynu panuje radosna, świąteczna atmosfera. Wszyscy, nawet ci, których życie na co dzień nie rozpieszcza, cieszą się z nadchodzących dni. Każdy kupuje prezenty, wybiera choinkę. Na ulicach czuć zapach przygotowywanych smakołyków.
Tylko jeden człowiek nie poddaje się tej radosnej atmosferze. Jest to stary, skąpy Ebenezer Scrooge. Przez całe życie zajmuje się on tylko pracą i liczeniem zysków. Prawie nie opuszcza swojego biura, ale najgorsze jest to, że innym też nie pozwala przerwać pracy. Wielu pracowników już dawno od niego odeszło, ale inaczej jest z Bobem Cratchitem. Mężczyzna nie ma wyboru. Wie, że znaleźć inną pracą będzie mu bardzo trudno, a ponieważ ma bardzo chorego synka, nie może pozwolić sobie na brak zarobków.
Stary skąpiec traktuje go jednak okropnie. Każe mu pracować od świtu do nocy, przychodzić w świąteczne dni i do tego bardzo mało płaci. Co prawda w Wigilie pozwala mu skończyć pracę troszeczkę wcześniej, ale każde nadrobić stracony czas w kolejne dni.
Ebenezer nigdy z nikim się nie dzieli. Uważa, że biedni to tylko ci, którym nie chce się pracować. Nigdy nie daje na jałmużnę i nawet w święta nie chce wspomóc biednych. Przepędza mężczyzn, którzy proszą o datek dla najuboższych.
Jedyna rodziną Scroogea jest jego siostrzeniec. Młody mężczyzna ma własny dom i co roku prosi wuja, aby ten zechciał spędzić z nimi święta. Jednak za każdym razem spotyka się z odmową upartego starca, który jest przekonany, iż siostrzeniec chce położyć rękę na jego majątku.
W Wigilie Scrooge wraca do swojego pustego, zimnego i słabo oświetlonego mieszkania. Nagle pojawia się przed nim zjawa. Jest to duch zmarłego 7 lat temu wspólnika Ebenezera - Marleya. Duch pojawia się po to, aby ostrzec żyjącego jeszcze dusigrosza. Marley był kiedyś taki sam jak Scrooge. Też zajmował się jedynie pomnażaniem majątku i z nikim się nie liczył. Po śmierci spotkała go zasłużona kara,. Musi ciągnąc za sobą ciężki łańcuch z pełnych pieniędzy sakiewek. Nic i nikt nie może uwolnić. Pojawia się na ziemi po to, aby ostrzec swojego wspólnika. Dla Scrooga jest jeszcze ratunek. Musi on tylko zmienić swoje postępowanie. Marley zapowiada też nadejście kolejnych duchów, które mają pomóc Ebenezerowi w dokonaniu właściwego wyboru.
Pierwszy z nich to Duch Minionych Świąt. Pokazuje on Scroogeowi jego przeszłość. Ebenezer jako młody mężczyzna samotnie spędza święta. Odrzuca też miłość swojej narzeczonej. Dobra, wrażliwa i kochającą kobieta opuszcza go, bo nie może znieść jego skąpstwa. Wspomnienie to sprawia przykrość Ebenezerowi. Uświadamia mu, jak wiele stracił. Teraz mógłby być ojcem szczęśliwej rodziny, a tak każdy dzień spędza samotnie.
Kolejna zjawa to Duch Tegorocznego Święta. Uświadamia on Scroogowi, jak wygląda ten dzień w domu jego pracownika. Mężczyzna wraz z żoną i dziećmi przygotowuje się do skromnego posiłku. Wdać, że w domu nie ma żadnych zbytków, ale w zamian jest wiele miłości. Najsmutniejsze jest jednak to, że jedno z dzieci Boba jest naprawdę bardzo ciężko chore. Całkiem możliwe, że nie zdoła doczekać kolejnych świąt. Rodzice nie są w stanie zapewnić małemu Timmyemu odpowiedniego leczenia. Mimo to pracownik nie pozwala mówić źle o swoim pracodawcy. Scena ta głęboko wzrusza starca. Scrooge zaczyna rozumieć, jak wielką krzywdę wyrządzał do tej pory swoim pracownikom.
Ostatnia zmora - Duch Przyszłych Świąt - najdotkliwiej uświadamia Scroogeowi jego błędy. Dzięki niemu Ebenezer może podglądnąć, jak będzie wyglądał dzień jego pogrzebu. Nie jest to miła przepowiednia. Po starym skąpcu nikt nie płaczem Nikomu nie jest przykro z powodu śmierci skąpca. Za jego trumna idzie tylko jeden człowiek. Jest to jego siostrzeniec. Reszta interesuje się jedynie majątkiem, który po sobie pozostawił. Ta scena w dotkliwy sposób uświadamia Scroogowi, że nie ma nikogo, kto by go szczerze kochał. Nikt za nim nie tęskni, nikt nie potrzebuje.
Ebenezer Scrooge zrywa się po męczącej nocy. Z ulgą stwierdza, że nie jest jeszcze zbyt późno. Swojemu pracownikowi wysyła wielkiego indyka, a sam idzie na świąteczny obiad do siostrzeńca. Od tej pory zmienia się nie do poznania. Wspomaga biednych i chętnie pomaga wszystkim potrzebującym. Podnosi pensję swojemu pracownikowi i finansuje leczenie jego synka. Nie chce, żeby tragiczna przepowiednia ostatniego z duchów urzeczywistniła.
Cudowna przemiana Scroogea uzmysławia nam, że na dobre zmiany nigdy nie jest zbyt późno. Pieniądze zaś dają szczęście tylko wtedy, gdy mamy z kim się nimi dzielić.

zobacz galerię

20 grudnia 2011 r. 
 

I zjazd Akademii

Mądra zabawa to ważna sprawa w Akademii Przedszkolaka

 

- Wiedza w głowie zostać musi, choć lenistwo czasem kusi... - taką dewizę ok. 300 koleżankom i kolegom, których głowy i nosy ledwo wystawały ponad pulpity w auli wykładowej, zafundował Mateusz Kosek z Publicznego Przedszkola nr 9 na inauguracji roku w Akademii Przedszkolaka Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wszystkie dzieci egzamin wstępny na studia w PWSIiP zdały śpiewająco.

Akademia Przedszkolaka wystartowała w PWSIiP po raz drugi po sukcesie ubiegłorocznej edycji spotkań z nauką na wesoło. Niby prosta formuła: naukowiec opowiada dzieciom o świecie wokół nas w przystępny i wciągający sposób, ale potrzeba nie lada talentu, dowcipu, refleksu i sprytu, aby utrzymać uwagę tak licznej i gwarnej, ruchliwej i ciekawej świata „gromadki”.
- Zainteresowanie było tak duże, ze teraz półtoragodzinne zajęcia będą odbywały się już w dwóch grupach po 300 osób – wyjaśnia z satysfakcja Ewa Zawłocka, rzeczniczka łomżyńskiej uczelni i koordynatorka projektu. - Przygotowaliśmy dla nich co miesiąc wykłady z różnych dziedzin nauki: od chemii w piaskownicy, przez poznawanie kosmetologii na co dzień, po ćwiczenia fizyczne rozwijające mózg i język angielski dla każdego oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.
Inauguracja połączona była z egzaminem wstępnym, który przyjmowali od adeptów nauk wszelakich Jego Magnificencja Rektor prof. Robert Charmas i prorektor ds. studenckich dr Krystyna Leszczewska. Po każdym występie nauczycielki małych żaków otrzymywały okrągłe znaczki Akademii dla swoich zdolnych podopiecznych, których JM Rektor pasował buławą na studentów, uderzając lekko z góry w lewe ramię przedszkolaka.
W przedpołudniowej turze do egzaminu przystąpiły dzieci z przedszkoli: Mały Artysta, Wesołe Słoneczko, PP nr 2, PP nr 4 i PP nr 9 w Łomży. W turze drugiej zdolnościami i osiągnięciami teatralnymi, recytatorskimi, wokalnymi, chóralnymi i tanecznymi wykazywały się maluchy z Przedszkola Publicznego nr 5 i szkół podstawowych nr 2 i nr 9 w Łomży oraz z SP nr 4 w Zambrowie, SP w Janowie i SP w Borkowie.
- Fajnie było, wszyscy nam klaskali – dzieli się wrażeniami po egzaminie na scenie Lenka Oleksy z Małego Artysty, którego wychowankowie wystawili wierszowany teatrzyk w ZOO.
- Czuliśmy się bardzo dobrze, bo byliśmy dobrze przygotowani – dodaje jej koleżanka Oliwia Kosakowska. - Przez dwa tygodnie ćwiczyła z nami codziennie ciocia Kasia Wilczewska. Na przykład, można było nauczyć się wierszyka o słoniu, małpce, zebrze i tygrysie.
Dzieci występujące w tych zabawnych rolach miały fantazyjne nakrycia, imitujące głowy i skóry zwierząt. Inne rozśpiewane i roztańczone przedszkolaki występowały w starannie uszytych strojach ludowych, dyskotekowych (Wesołe Słoneczko), rewiowych (PP nr 4), młodzieżowych (PP nr 2) czy na galowo (PP nr 9). Widząc moc tylu pomysłów i pracy, tym bardziej docenić warto starania dorosłych, aby dzieci od małego uczyły się gracji w poruszaniu, poprawnego wysławiania i eleganckiego zachowania. Na pewno to im się przyda, gdy po maturze ponownie wstąpią w progi uczelni.
- Trochę żałuję, że za moich dziecięcych lat nie było jeszcze Akademii Przedszkolaka – przyznaje Piotr Grużewski (lat 22), student IV roku informatyki i I filologii angielskiej oraz przewodniczący Samorządu Studenckiego w PWSIiP. - Zazdroszczę przedszkolakom takiego dynamitu energii i full zabawy, kiedy nauka bez stresu kojarzy się tylko z luzem i z radosną beztroską...

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Mariusz Dąbrowski / PWSIiP

Opis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044402.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044510.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044446.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044412.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044629.jpg Opis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044652.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044425.jpgOpis: http://4lomza.pl/foto/2011/11/m_111123044642.jpg

źródło: http://4lomza.pl/index.php?wiad=27117

zobacz galerię

23 listopada 2011 r. 

alt

Wszystko zaczyna się od przedszkola! Czyli przedszkole i szkoła przyjazne dzieciom, ich rodzicom i nauczycielom.
Teksty dla rodziców i nauczycieli

(Poniższe materiały powstały w ramach współfinansowanego z EFS Projektu „Ogólnopolskie kampanie upowszechniające model uczenia się przez całe życie.)

Copyright ©2006 D.W.P - SP Borkowo, data aktualizacji: 04.02.2015 23:22